Jaki jest

Twój problem?

Cellulit

Ponieważ oferta naszej salonu w dużym stopniu skierowana jest na zabiegi niwelujące cellulit. likwidujące tkankę tłuszczową i ogólnie rzecz ujmując, “modelujące sylwetkę”, problem cellulitu, przyczyny jego powstawania i sposoby łagodzenia postanowiłyśmy opisać tutaj dość szczegółowo.

Zrozumienie przyczyn cellulitu na pewno pozwoli Ci lepiej sobie z nim radzić, choć niestety, niektóre przyczyny, szczególnie te związane z gospodarką hormonalną i uwarunkowaniami genetycznymi, nie pozwolą na pozbycie się problemu w 100%.

Cellulit to nieprawidłowość w tkance tłuszczowej charakteryzująca się zmianami obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowymi w tkance podskórnej. Objawia się nieregularną i pomarszczoną strukturą skóry na udach, biodrach i pośladkach, występowaniem guzków oraz zgrubieniami (tzw. efekt skórki pomarańczowej).

Skąd się bierze cellulit?

To nie tylko wina tłuszczu!

Obecność cellulitu wynika przede wszystkim ze specyficznej budowy tkanki łącznej u kobiet:

• u mężczyzn podskórna tkanka łączna jest bardziej jednolita, jak klasyczne gładkie rajstopy

• u kobiet układa się ona w pasma, niczym siatka w kabaretkach.

Jeśli podskórna tkanka łączna jest mocno zwłókniała i nieelastyczna (nie rozciąga się) to w oczkach takiej sztywnej siatki (w naszej kabaretce) wybrzuszają się nawet niewielkie ilości tłuszczu, tworząc cellulit. Dlatego w profilaktyce cellulitu skupiamy się również na poprawie struktury tkanki łącznej.

Pięć przyczyn niedoskonałości ciała

1. Zwłókniała tkanka łączna: W walce z cellulitem kluczowe jest uelastycznienie tkanki łącznej.

2. Nadmiar tkanki tłuszczowej: To nie tkanka tłuszczowa odpowiada za tworzenie się cellulitu, ale nadmiar tłuszczu może zwiększać widoczność skórki pomarańczowej. Jeśli bowiem pasma tkanki łącznej są zwłókniałe, to będą zaciągać tłuszcz, tworząc cellulit. A im więcej będzie zapasów tłuszczu, tym pofałdowania będą większe. A więc walcząc z cellulitem, warto także redukować tkankę tłuszczową.

3. Wiotka i cienka skóra: Trzecie zadanie to dbanie o jakość samej skóry, która znajduje się nad tkanką tłuszczową i łączną. Im jest ona grubsza i bardziej jędrna, tym lepiej „przykrywa” cellulit, w rezultacie jest on mniej widoczny. Skóra w dobrej kondycji po prostu „maskuje” problem”.

4. Leniwy układ limfatyczny: Rozwojowi cellulitu sprzyja zbyt wolna praca układu limfatycznego. Dlatego tworząc idealną terapię antycellulitową, należy zadbać o przyspieszenie działania systemu chłonnego, aby szybciej pozbywać się zastojów i toksyn.

5. Słabe ukrwienie tkanek: Ciało zajęte cellulitem jest chłodniejsze, co potwierdzają badania kliniczne wykorzystujące obraz z kamer termowizyjnych. Zabiegi skoncentrowane na ciele powinny poprawiać ukrwienie tkanek, pobudzając proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Będzie to miało wpływ na lepszą regenerację skóry i wygląd ciała.

Główne przyczyny powstawania cellulitu

  • Podłoże genetyczne: Jednym z wielu czynników branych pod uwagę są uwarunkowania genetyczne. Ze względu na charakterystyczną budowę tkanki tłuszczowej, na wystąpienie tego zaburzenia bardziej narażone są kobiety. Nasilenie zmian jest często bardzo zbliżone u kobiet w tej samej rodzinie.
  • Nieodpowiednia dieta: Duże znaczenie w rozwoju cellulitu odgrywa dieta. Zbyt duża ilość spożywanych tłuszczów I węglowodanów wzmaga odkładanie się tłuszczu w adipocytach i powoduje pogorszenie stanu skóry skłonnej do cellitu. Natomiast zbyt duża ilość soli prowadzi do zatrzymywania się płynów w organizmie.
  • Przyczyny hormonalne i związane z tym zaburzenia mikrokrążenia: Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn cellulitu jest nadmiar estrogenów. W wyniku ich działania rozszerzają się naczynia krwionośne, przez co zwiększa się przepuszczalność ich ścianek. To powoduje, że płyn z naczyń gromadzi się międzykomórkowo, powodując obrzęk, który uciska adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. To z kolei utrudnia odżywienie adipocytów, co prowadzi do zaburzeń metabolicznych i nadmiernego wzrostu komórek tłuszczowych. Prowadzi to do tworzenia się miejscowych stanów zapalnych, które inicjują zwłóknienia w tkance łącznej. Ponieważ estrogeny to hormony charakterystyczne dla kobiet, zrozumiałe jest, że to właśnie one najcześciej borykają się z problemem cellulitu.
  • Styl życia: Bardzo niekorzystny dla cellulitu jest siedzący tryb życia. Praca mięśni podczas ruchu wspomaga pracę układu krwionośnego. Mięśnie kurcząc się, powodują przepychanie krwi w naczyniach wbrew siłom grawitacji. Brak ruchu powoduje tworzenie się zastojów w naczyniach. Dodatkowo, powoduje zmniejszenie i zwiotczenie mięśni na rzecz zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej. Zbyt długie siedzenie powoduje również nacisk na naczynia, zaburzając krążenie krwi i limfy. Również noszenie zbyt obcisłej odzieży powoduje ucisk utrudniający krążenie oraz sprzyjający zastojom żylnym i obrzękom.

Profilaktyka cellulitu

  • Aktywność fizyczna: Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na stan skóry oraz działa również jak wysokospecjalistyczna metoda leczenia. Regularne ćwiczenia fizyczne powodują, że zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, poprawia się krążenie krwionośne i limfatyczne, komórki zostają dotlenione, organizm pozbywa się toksyn. Podstawą skuteczności aktywności fizycznej jest systematyczność. Zalecane są ćwiczenia aerobowe w celu usprawnienia krążenia, takie jak: bieganie, jazda na rowerze czy pływanie.
  • Dieta: Niezwykle ważne jest prawidłowe odżywianie. W codziennej diecie należy uwzględnić minimum trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców, produkty wielozbożowe (chleb najlepiej razowy, brązowy ryż, razowy makaron, kasze), oleje roślinne, orzechy i nasiona dyni czy słonecznika. Należy natomiast ograniczyć ilość spożywanego cukru, soli, produktów z białej mąki, wyeliminować tłuszcze zwierzęce i żywność wysoko przetworzoną ze sztucznymi barwnikami oraz konserwantami. Bardzo ważne jest także picie 2–3 l płynów dziennie co pozwoli na wypłukanie toksyn z organizmu.
  • Pielęgnacja: W profilaktyce cellulitu nie wolno zapominać o prawidłowej pielęgnacji ciała. Podczas kąpieli zaleca się masowanie ciała szorstką szczotką. Korzystny wpływ ma także stosowanie natrysków naprzemiennie zimną i ciepłą wodą, zawsze kończąc zimną wodą. Przynajmniej dwa razy w tygodniu powinno się wykonywać peeling ciała, co poprawia wnikanie wgłąb skóry składników aktywnych zawartych w preparatach antycellulitowych.

Leczenie cellulitu

Coraz większa wiedza na temat przyczyn cellulitu pozwala opracować technologie, które są w stanie znacznie poprawić stan skóry objętej cellulitem. Najlepsze rozwiązania to takie, które

  • docierają najgłębiej, nawet do tkanek podskórnych
  • działają na wielu płaszczyznach
  • uderzają we wszystkie 5 niedoskonałości ciała

     

Jednym z najnowszych i potwierdzonych badaniami klinicznymi zabiegów na cellulit jest połączenie w jednym zabiegu technologii fali akustycznej i radiofrekwencji monopolarnej.

Radofrekwencja dociera głęboko do tkanki podskórnej. Podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury, dzięki czemu pasma tkanki łącznej stają się sprężyste i elastyczne. Efekt termiczny powoduje również, że komórki tłuszczowe pozbywają się nagromadzonych zapasów tłuszczu.

Z kolei fale akustyczne, wywołując wibracje w tkance łącznej, rozbijają zwłóknienia tworzące skórkę pomarańczową. Dzięki falom uderzeniowym, błony komórek tłuszczowych uszkadzają się, co przyspiesza proces lipolizy (uwalniania i metabolizowania tłuszczu). Ponadto poprawia się krążenie krwi i mikrokrążenie limfatyczne. Z jednej strony przyspiesza to usuwanie uwolnionego tłuszczu i toksyn, z drugiej – poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a nawet aktywuje enzymy rozkładające tłuszcz. Więcej o tej technologii przeczytasz tutaj.

Kolejnym rozwiązaniem niwelującym problem cellulitu są masaże podciśnieniowe takie jak Endermologia czy Icoone. Drenaż podciśnieniowy pozwoli na pozbycie się z organizmu zbędnych toksyn, usprawni pracę układu limfatycznego, ujędrni skórę, stymuluje mikrokrążenie, powoduje zmniejszenie obrzęków. Dodatkowo pobudza komórki skóry właściwej, wywołuje proces lipolizy w tkance tłuszczowej, pobudza ukrwienie oraz proces produkcji kolagenu i elastyny,

Proponowane zabiegi na cellulit Katowice

Zabiegi na cellulit Katowice, Najlepszy zabieg na cellulit, Zabiegi przeciwcellulitowe, cellulit na udach, Salon Urody Evolution Katowice.

Umów się na zabiegi

Zadzwoń 32 355 59 00

salon urody katowice